Keturios sąlygos sėkmingai vaiko adaptacijai darželyje

You are currently viewing Keturios sąlygos sėkmingai vaiko adaptacijai darželyje

Vienas pirmųjų reikšmingų pokyčių mūsų gyvenime įvyksta kai pradedame lankyti darželį. O kai pradedame į darželį vesti savo vaikus, pokyčius išgyvena visa šeima. Pirmas dvi savaites, o kartais ir mėnesį, pradėjus lankyti darželį vyksta vaiko adaptacija. Tai laikas, kai mūsų vaikas turi prisitaikyti prie pasikeitimų ir naujų sąlygų. Kiekvieno vaiko adaptacija gali vykti skirtingą laiko tarpą ir tai yra normalu, nes tai priklauso nuo vaiko asmeninių savybių, jo temperamento, amžiaus ar socialinės patirties.

1. Suprasti vaiko baimes

Viena iš sąlygų padedančių mūsų vaikui sėkmingiau adaptuotis yra suprasti su kokiomis baimėmis jis/ji susiduria pradėjęs lankyti darželį ir padėti jas įveikti. Pagrindinės mūsų vaikų baimės gali būti:

  • Baimė būti paliktam visam laikui. Atsiskyrimas nuo mamos ir tėčio nepažįstamoje aplinkoje su nepažįstamais žmonėmis ilgesniam laikui sukelia vaikui didelę įtampą.
  • Naujų žmonių baimė. Atėjus į darželį, staiga vaiko akiratyje atsiranda ne vienas, o daug nepažįstamų žmonių: auklėtojos, auklėtojų padėjėjos, kiti vaikai. Mūsų vaikui reikės išmokti bendrauti su visais šiais žmonėmis taip, kad jį suprastų.
  • Pasikeitusios erdvės baimė. Darželio aplinka stipriai skiriasi nuo namų aplinkos, ypač tuo, kad visos grupės erdvės yra bendros. Taip pat gali skirtis ir dienotvarkė, kuri yra bendra visiems vaikams, t. y. visi kartu valgo, visi kartu eina pietų miego ir pan.

Greičiausiai mūsų vaikas negalės aiškiai įvardinti savo baimių, tačiau gali pasikeisti jo/jos elgesys. Adaptacijos laikotarpiu yra normalu, jei: vaikas tampa jautresnis, jei blogiau miega ar valgo, jei tampa agresyvesnis arba užsiskleidžia savyje. Taip jis bando susitvarkyti su atsiradusia įtampa. O mes galime padėti savo vaikams surasti tinkamų būdų kaip išreikšti šią įtampą bei sudaryti kuo daugiau galimybių jiems po darželio atsipalaiduoti.

2. Pasiruošti darželio lankymui

Kita labai svarbi sąlygą norint padėti mūsų vaikui kuo sėkmingiau adaptuotis darželyje – pasiruošti šiam etapui iš anksto. O vaiko pasiruošimas pirmiausia prasideda nuo mūsų, tėvų, apsisprendimo kada ir kur vaikas pradės lankyti darželį. Rekomenduoju šiame pasirinkimo etape susipažinti su darželio filosofija ir vykdomomis veiklomis. Taip pat šiame etape labai svarbu suprasti, kad darželis yra ugdymo institucija veikianti pagal tam tikrą sistemą ir jums reikės priimti šios sistemos taisykles. Todėl nusiteikime ne kovai, o bendradarbiavimui su auklėtojomis ir administracija. Padėti mūsų vaikui pasiruošti darželio lankymui galime:

  • Kalbėdami su vaiku apie laukiantį pokytį – darželio lankymą. Pokalbiai turėtų būti pozityvūs, jokiu būdu ne gąsdinantys (pvz. norint išmokyti vaiką savarankiškai valgyti, reikėtų vengti tokių pasakymų kaip – „jei neišmoksi tinkamai laikyti šaukšto, kaip tu pavalgysi darželyje? liksi alkanas ir pan.). Taip pat paaiškinkime vaikui, kuo namai skiriasi nuo darželio (bendra erdvė, daugiau žmonių, visi vaikai viską daro kartu). Pasakokime, ką vaikas galės veikti darželyje.
  • Skaitydami ir aptardami su vaiku knygeles apie darželį. Rekomenduojamos knygelės: „Kiškutis Mikutis. Darželyje“, „Visa tiesa apie darželį“, „Peliukas Lukas nenori eiti į darželį“, „Nenoriu eiti į darželį“, „Laikas į darželį. 12 pasakojimų darželinukams“.
  • Sudarydami vaikui kuo daugiau įvairesnių sąlygų socializuotis: lankytis naujose vietose, išbandyti įvairias veiklas, bendrauti su kitais suaugusiais ir vaikais.
  • Mokydami vaiką:
    • drąsiai ir aiškiai (ne tik tėvams suprantama kalba) išreikšti savo poreikius;
    • konstruktyviai reikšti savo emocijas;
    • žaisti ir dalintis žaislais su kitais, nes darželyje visi žaislai bus bendri.
  • Pratindami vaiką prie darželio režimo (ypač miego ir valgymo laiko). Net ir vėliau, kai vaikas serga ir kurį laiką neina į darželį, rekomenduojama namuose palaikyti darželio režimą, kad sugrįžimas į darželį po ligos būtų lengvesnis.
  • Mokydami vaiką savarankiškumo:
    • valgyti su stalo įrankiais ir gerti iš puodelio;
    • atsisėsti (ar pasiprašyti) ant puoduko;
    • apsirengti ir apsiauti batus;
    • plautis ir šluostytis rankas.
  • Pratindami vaiką prie maisto įvairovės. Mūsų vaikai turi mėgstamus maisto produktus ir dažnai atsisako netgi paragauti kažką naujo, nepažįstamo. Darželyje meniu nebus derinamas prie kiekvieno vaiko pomėgių, todėl labai svarbu, kad vaiko racione būtų kuo daugiau pažįstamų produktų.

3. Atsisveikinimo ritualas

Mūsų vaiko diena darželyje prasideda nuo pasisveikinimo su auklėtoja ir atsisveikinimo su mama ar tėčiu. Šis atsiskyrimo momentas labai jautrus tiek mums, suaugusiems, tiek mūsų vaikams. Tačiau būdami vyresni ir žinodami daugiau, galime pasistengti mūsų išsiskyrimą su vaiku padaryti kuo pozityvesnį. Štai keletas rekomendacijų:

  • Atsisveikindami trumpai, bet aiškiai ir švelniai pasakykime: „Aš suprantu, kad tau dabar liūdna, bet nieko nepakeisime. Tu pažaisi, pavalgysi, pamiegosi, pabūsi lauke ir tada aš sugrįšiu ir mes eisime namo.“ Venkime frazių su priekaištais (pvz. „vėl tu verki, vėl dėl to pavėluosiu į darbą“), nes vaikui prie jau patiriamos įtampos dar kyla ir kaltės jausmas. Taip pat venkime tokių pasakymų kaip „prašau pabūk čia vienas kol sugrįšiu“, juk vaikas lieka ne vienas darželyje.
  • Sakydami kada ateisime pasiimti, konkrečiai įvardinkime po kokios veiklos darželyje ateisime (dienotvarkę galite pasitikslinti su auklėtoja). Venkime apibendrinimų, pvz. „ labai greitai ateisiu tavęs pasiimti“ arba „ateisiu tavęs pasiimti iki vakarienės“ (tai reiškia bet kuriuo metu iki vakarienės ir vaikas gali laukti visą dieną).
  • Jokiu būdu nenuvilkime vaiko ir ateikime tada, kada pažadėjome. Jei pažadėjome ateiti po pietų miego, tai kai vaikas atsibus, jūs jau turėtumėte laukti jo rūbinėlėje. Vadinasi, turėtumėte suplanuoti ateiti šiek tiek anksčiau, nes net ir penkių minučių pavėlavimas gali kainuoti vaiko pasitikėjimo praradimą.
  • Susikurkime atsisveikinimo ritualą. Tai gali būti bučinys, koks nors rankų judesys, pamojavimas pro langą ar pan. Tokie atsisveikinimo ritualai įprasmina svarbų momentą ir padeda vaikui sumažinti įtampą dėl išsiskyrimo. Verkimas, taip pat yra atsisveikinimo ritualo dalis ir tai yra normalu, leiskime mūsų vaikui paverkti ir taip sumažinti įtampą.
  • Nežadėkime (ir nepirkime) vaikui dovanų ar saldumynų už tai, kad pabus darželyje. Ėjimas į darželį yra vaiko gyvenimo dalis, bet ne paslauga jums už kurią reikėtų susimokėti.
  • Neguoskime vaikų, o palaikykime juos, nes paguoda atima iš vaiko drąsą įveikti darželyje kylančius sunkumus ir įtampą.

4. Bendradarbiavimas su grupės auklėtojomis

Pradėjus lankyti darželį mūsų vaiko gyvenime, be šeimos narių, atsiranda ir daugiau svarbių asmenų, tai – grupės auklėtoja/auklėtojos. Svarbu, kad mes pasitikėtume auklėtoja, nes vaikai visada jaučia mūsų nerimą ir taip pat pradeda nerimauti. Padėkime savo vaikams užmegzti pozityvų kontaktą su auklėtoja. Parodykime, kad pasitikime, prieikime pabendrauti vaikui matant, pagirkime auklėtoją vaikui girdint. Taip pat adaptacijos pradžioje svarbu vaikams, ypač jei anksčiau namuose turėjo auklę, paaiškinti, kad auklėtoja yra visų vaikų, ne jo vieno.

Tiek mūsų, tėvų, tiek auklėtojų tikslas yra vienas – gera vaiko savijauta ir sėkminga adaptacija. Todėl, jei nerimaujame, kalbėkimės su auklėtojomis, klauskime patarimų, o jei nepritariame, taip pat išsakykime savo abejones, siūlykime sprendimus ir kartu siekime to, kas geriausia mūsų vaikui.

Sėkmingos adaptacijos!

Parašykite komentarą