Koks elgsenos modelis dominuoja jūsų šeimoje?

You are currently viewing Koks elgsenos modelis dominuoja jūsų šeimoje?

Sveiki,

 

Vartydama savo užrašų knygelę pamačiau, kad artėja tarptautinė šeimos diena (gegužės 15 d.) ir pamaniau sau, – 

kada jei ne dabar? Puiki proga pradėti rašyti tinklaraštį šeimai. Ir pirmasis įrašas, žinoma, apie šeimą.

Dažnai girdime šeimą lyginant su mini valstybe, taip pat dažnai šeimos apibūdinimui naudojame jos narių skaičių (daugiavaikė šeima, nepina šeima), socialinį ekonominį faktorių (pasiturinti šeima, socialiai remtina šeima) ar priklausymą mažumoms (kitataučių šeima, homoseksuali šeima ir pan.).

Skirstyti galime daug ir įvairiai. Šeima gali būti tradicinė arba moderni, o gal eklektiška. Joje gali vyrauti vienašališka tėvo nuomonė priimant visus šeimos sprendimus (patriarchalinė) arba mamos nuomonė (matriarchalinė).

Bet ar toks skirstymas gali mums pasakyti ką nors apie šeimos narių savijautą?

Man šeima, tai komanda!

Komanda kuri:

  • turi bendrus tikslus, nesvarbu ar tai būtų vasaros kelionės planavimas ar kraustymasis į naujus namus;

  • gerbia visų jos narių poreikius ir jausmus, net jei jūsų komandos nariui 2,5 metų ar mažiau;

  • bendrai sprendžia iškilusius sunkumus ir besąlygiškai palaiko vienas kitą.

 

O kokia jūsų šeima?

 

 

Laivo įgula

 

Laivo įgulai vadovauja kapitonas. Tokia komanda veikia kartu labai efektyviai, nes joje yra nustatyta aiški hierarchija (kapitono padėjėjai, bocmanai, jūreiviai ir t. t.) ir kiekvienas komandos narys žino savo pareigas. Kapitonas tiksliai žino laivo maršrutą ir galutinį kelionės tikslą, o įgula turi be prieštaravimų paklusti visiems kapitono nurodymams.

 

 

Atskiros valstybės

 

Kai šeimos nariai vadovaujasi tik savo asmeniniais poreikiais nepaisant bendrų šeimos interesų, jie tarsi atsiskiria į atskiras valstybes. Vaikai gali apsijungti į tokią valstybę „Mes“ ir priešintis tėvų valstybės „Jūs“ siūlymams. Apsijungti gali ir mama su dukra prieš tėtį arba atvirkščiai. Kartais vienas iš tėvų pasirenka neutralios šalies vaidmenį ir taip apskritai atsiriboja nuo šeimoje kylančių situacijų sprendimo. Koks bebūtų atskirų šeimos narių apsijungimas į grupeles ar atsiskyrimas, jis sukuria priešpriešą ir apsunkina bendradarbiavimą siekiant bendrų šeimos tikslų.

Futbolo komanda

 

Sėkmingai žaidžianti futbolo komanda visada turi vieną bendrą tikslą – laimėti. Žaidimo metu ne mažiau už individualius kiekvieno žaidėjo sugebėjimus yra svarbus komandinis žaidimas, kurio metu visos žaidimo pozicijos yra vienodai svarbios. Kiekvienas žaidėjas mato bendrą situaciją ir stengiasi būti naudingas aikštelėje, ar tai būtų pridengti komandos narį ar imtis iniciatyvos mušti įvartį. Kaip ir kiekviena komanda, futbolo komanda turi savo kapitoną. Lyderis yra būtinas komandos sėkmingam funkcionavimui, tačiau jis gali pasirinkti kokiais principais nori vadovautis: autoritariniais ar demokratiniais. Siekiamybė visada būtų – pasidalyta lyderystė.


Uždaroji akcinė bendrovė

 

Tinkamai vadovaujant bendrovė gali sėkmingai ir pelningai veikti. Viskas priklauso nuo bendrovės vadovo, o jo tikslai ne visada gali sutapti su jo darbuotojų norais. Darbdavio (šeimos lyderio) ir darbuotojų (šeimos narių) santykiai yra grįsti abipusės naudos gavimu. Tačiau iškilus sunkumams tiek darbuotojas gali išeiti iš bendrovės palikdamas visą atsakomybę vadovui, tiek vadovas gali paskelbti bankrotą ir atleisti darbuotojus neprisiimdamas jokios atsakomybės.


Turgaus prekeiviai

 

Susirinkę turguje prekeiviai turi vieną tikslą – parduoti kuo daugiau prekių. Tikslas visų toks pats, kartais ir prekės tokios pačios, tačiau kiekvienas prekeivis siekia parduoti kuo daugiau savo prekių. Tarp turgaus prekeivių nuolat vyksta konkurencija: kuris užims geresnę vietą ar daugiau ploto, kuris pasiūlys geresnę kainą ar kokybę, o gal kuris garsiau šauks. Čia dienai baigiantis vieniems pasiseka labiau, kitiems mažiau.


Jei perskaičius šiuos aprašymus jums kilo minčių kokie jūsų šeimos tikslai, kokie kiekvieno iš jūsų šeimos narių norai, kaip jaučiatės šeimoje, kaip manote, kas jūsų šeimos lyderis?

Tuomet labai džiaugiuosi, kad sužadinau jūsų smalsumą ir kviečiu kartu su kitais šeimos nariais patyrinėti.

Idėjos tyrinėjimams:

  • Pasiūlykite vaikui/vaikams nupiešti jūsų šeimą ką nors veikiančią. Vaikai gali piešti savo pasirinktą veiklą arba galite pasiūlyti nupiešti šeimą plaukiančią laivu arba žaidžiančią kokį nors komandinį žaidimą. Tokie vaikų piešiniai daug jums papasakos apie šeimos narių tarpusavio santykius ir vaidmenis.

  • Pieškite drauge kaip jūs įsivaizduojate savo atostogas. Kiekvienas šeimos narys turi po lapą popieriaus ir pradeda piešti kaip įsivaizduoja savo svajonių atostogas. Tačiau po minutės visi turi pasikeisti lapais perduodant savąjį esančiam iš kairės. Dar po minutės vėl keičiamasi lapais kol pas kiekvieną iš jūsų sugrįžta jūsų pradėtas piešinys. Dabar yra puiki proga tarpusavyje pasidalinti savo pojūčiais ir aptarti kiekvieno iš jūsų atostogų norus. Paskutinis šio žaidimo etapas būtų kiekvienam savo piešinyje surasti būdų kaip apjungti visus elementus, gal kažką papildyti, kažką pakeisti, siekiant sukurti vientisą piešinį.

  • Jei ne visiems šeimos nariams norisi piešti, tai pokalbius apie kiekvieno norus galima inicijuoti naudojant spalvotus popieriaus lapukus. Juose kiekvienas užrašo/nupiešia savo norą, o tada visi kartu tariasi kaip galima būtų tą norą įgyvendinti (jei tai įmanoma) ir kaip kiti šeimos nariai galėtų jam padėti.

Linkiu, kad jūsų komandos patirtų kuo daugiau pergalių ir jūsų šeimos būtų laimingos!


O jei norėtumėte drauge detaliau paanalizuoti savo vaiko piešinius ar aptarti jūsų šeimos modelį, susisiekite su manimi žinute arba el. paštu.

 

Su tarptautine šeimos diena!

Parašykite komentarą